Yağız Bankoğlu Dans Ve Sanat Merkezi - Bostancı / İSTANBUL - Sosyal Latin Dansları, Çocuk Dansları, Hip- Hop, Zumba, Oryantal branşlarında ve birçok farklı dans türünde daha hizmet vermektedir.

Keman

image title

Keman, violin ailesinin en yüksek tonda çalan telli çalgısıdır.

Yağız Bankoğlu Dans Ve Sanat Merkezi olarak keman derslerimizi çocuk ve yetişkinler için alanında uzman eğitmenler eşliğinde birebir yüz yüze veya online ders olarak sizlere sunmaktayız. Keman derslerimizin gün ve saatleri öğrencimizle birlikte ortak planlanır. Öğrencimizin hedefleri doğrultusunda (yetenek sınavları, serbest çalışmalar vb.) gitar eğitim sürecimiz başlar. Keman dersleriyle ilgili detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz. Keman dersleri, keman ders saatleri, keman eğitimi ve kemana dair her şey için hemen bizi arayabilir gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 


 

Keman çalmayı öğrenme süresi kişilerde enstrümanın kendi mekanizması, müzik kulağının olup olmaması ve çalma tekniklerinin farkından dolayı değişiklik gösterir. Keman tutuşu, arşe çekişi notaların öğrenilmesi sonrasında basit notalı şarkılar çalınmaya başlanır.

Keman enstrümanının tarihçesine baktığımızda Orta Doğu'da Bizans, lir adı altında ilkel bir keman çeşidi geliştirmiştir. Günümüz anlamdaki keman ilk olarak 14. yüzyılda Kuzey İtalya'da ortaya çıktı. Bu dönemden sonra keman Avrupa'da yayıldı. İlk keman yapımcılarının Rebec, Rönesans da Fer tarafından Ortaçağ'da İtalya'da Lira da Braci, Fransa'da Viel adlarıyla kullanılan yaylı çalgılar keman'ın atası sayılır. Lavignac, kemanın Türklerin kemençesinden alındığını yazar. 16. ve 17. yüzyıldaki keman yapım ustaları Nicolo Amati, Paolo Maggini, Giuseppe Guarneru, Antonio Stradivarius kemana son şeklini vermişlerdir. Keman asıl biçimi korumakla birlikte 19. yüzyılda bazı değişikliklere uğradı. Çağdaş kemanda gövde ve sap daha uzun, köprü daha yüksektir.

 


 

Keman müzik aleti, göğüs bölgesinin üstünde standart olarak 4 adet tel bulundurmakta olan bir enstrümandır. Kemanda bu tellerin tüm notasal olarak dizilimi şu şekildedir. Kemanda bu dizilim pesten tize doğrudur ve Sol, Re, La, Mi biçiminde dizilmektedir.

Fakat kemanda sol, re, la, mi olarak belirlenmekte olan bu akort sistemi bazı yöresel müzikler üzerinde farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde sık sık ve hemen hemen her yaştan insanın öğrenmek istediği bu keman müzik aletinin nota dizilimini öğrenmek ilk adım olmaktadır. Keman nota dizilimini bilerek çalmak daha da kolaylaşmaktadır. Kemanı yeni öğrenen kişiler nereye basmaları gerektiğini anlamak amacı ile keman nota yerlerinde stickerlar kullanılabilir. Böylece keman notalarını daha kolay öğrenmek ve kemanda daha kolay nota basmak daha iyi bir hal alacaktır.

Ayrıntılı bilgi almak için bizlere
Whatsapp destek hattımızdan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.