Yağız Bankoğlu Dans Ve Sanat Merkezi - Bostancı / İSTANBUL - Sosyal Latin Dansları, Çocuk Dansları, Hip- Hop, Zumba, Oryantal branşlarında ve birçok farklı dans türünde daha hizmet vermektedir.

Gitar

image title

Gitar, parmakla veya pena ile çalınan telli bir çalgı türüdür. Her türlü müzik türünde kullanılabilmektedir.

Yağız Bankoğlu Dans Ve Sanat Merkezi olarak gitar derslerimizi çocuk ve yetişkinler için alanında uzman eğitmenler eşliğinde birebir yüz yüze veya online ders olarak sizlere sunmaktayız. Gitar derslerimizin gün ve saatleri öğrencimizle birlikte ortak planlanır. Öğrencimizin hedefleri doğrultusunda (yetenek sınavları, serbest çalışmalar vb.) gitar eğitim sürecimiz başlar. Gitar dersleriyle ilgili detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz. Gitar dersleri, gitar ders saatleri, gitar eğitimi ve gitara dair her şey için hemen bizi arayabilir gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 


 

Klasik gitar ( klasik gitar, naylon telli gitar veya İspanyol gitarı olarak da bilinir), klasik müzikte kullanılan gitar ailesinin bir üyesidir. Bağırsak veya naylondan yapılmış telleri olan bir akustik ahşap telli çalgı, metal telleri kullanan akustik ve elektro gitarların öncüsüdür. Klasik gitarlar on beşinci ve on altıncı yüzyılda İspanyol vihuela ve gittern'den türetilmiştir, daha sonra on yedinci ve on sekizinci yüzyıl Barok gitarına ve daha sonra on dokuzuncu yüzyılın ortalarında modern klasik gitarlara dönüşmüştür.

Sağ elini kullanan bir gitarist için, geleneksel olarak klasik gitarın on iki perdesi vardır ve sol bacakta düzgün bir şekilde tutulur.

 


 

Gitarın ilk atası Orta Asya'da yapılmış olan uddur. İlk başlarda ud gibi olurken Orta Asya'dan göç edip Avrupa'ya giden Orta Doğu Türkleri udu değiştirip başka bir hal almasına neden olmuştur. Gitarın ilk örnekleri İspanya'da ve parmakla çalınırdı.Daha sonra gitara 5 tel takıldı, daha önce sayısı az olan perdeler 10'a çıkarıldı. Gitarda teller pesten tize doru "la-re-sol-si-mi" olarak akortlanmaya] başlandı. 18.yy'ın sonlarına doğru pes tarafa kalın bir "mi teli" daha eklenerek tel sayısı 6 ya çıkarıldı.
Daha sonra 19. yy. ortalarında Antonio de Torres gitar enstrümanına yeni bir biçim verdi. Gitarı daha belirgin bir hale getirdi. Vidalı burgular takıldı; saptaki perde sayısı arttı, sesi güçlendi, göğüs içindeki balkonlar tek bir merkezden çıkan seslere daha net yön verir oldu.

Ayrıntılı bilgi almak için bizlere
Whatsapp destek hattımızdan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.